Parviz Najafpour

بعضی از افراد به طور طبیعی صدایی زیبا و دلنشین دارند .که درصد کمی از افراد را شامل میشود. اما حتی آنها نیز باید تلاش کنند تا مهارت کامل را بدست بیاورند.

در واقع صدای خوب به صورت ذاتی، تنها بخشی از چیزی است که یک خواننده باید. اشته باشد تا بتواند به درستی ترانه ای را بخواند. عوامل گوناگونی روی مهارت آواز خوانی تاثیر میگذارند. از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت کوک خواندن و تمیز خواندن آواز است. مواردی دیگری که باید در آواز خواندن به آن توجه داشت ، وسعت صدا و دامنه صوتی است.

جنس صدا، داینامیک صدا، تنفس صحیح (که معمولا با تمرین زیاد برای نفس گیری) میتوان به آن رسید، اجرای تحریر های درست، یادگیری دستگاه ها و ردیف های موسیقی سنتی، تصنیف خوانی، ورزش کردن ، تغذیه صحیح، هنر خوب گوش دادن از دیگر عوامل مهم برای مهارت در یادگیری آواز خواندن هستند.

اما یکی دیگر از مسائل مهمی که باید به آن توجه شود ، ابراز و انتقال احساسات خواننده به شنونده است.

در واقع ممکن است فرد در موارد دیگر تمرین و تکرار مداوم داشته باشد و به مهارت برسد اما اگر در این مورد ، یعنی انتقال درست احساسات نتواند موفق باشد ، احتمالا در جذب افشار مختلف مردم ناتوان خواهد بود.

زمانی که شما ترانه ای را میخوانید ابتدا باید خود شما تحت تاثیر زیبایی کلام، شهر، آهنگ قرار بگیرید ، تا بتوانید احساسات خود را در آن بگنجاند. تا در دیگران هم اثر کند.

ابراز و انتقال حس شما به ویژه در موسیقی سنتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تا حالت مصنوعی یا ساختگی به ترانه شما ندهد.

هر شخصی یک حد از دانگ صدا را دارد ، و برای دانگ‌های پایین تر با بالاتر به تمرین و تکرار و رعایت کردن موارد ذکر شده نیاز است.

هنرمند باید بتواند با محیط اطراف خود ارتباط نزدیکی داشته باشد ، و با ابراز احساسات به اطرافیان ، محیطی که در آن زندگی میکند، طبیعت و با تمرکز بر روحیات خود و آشنایی با هنرهای دیگر سعی در انتقال درست احساسات خود و انتقال آن به دیگران داشته باشد.

مقاله از استاد پرویز نجف پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *