Parviz Najafpour

تشویق و ایجاد انگیزه در هنرجو توسط مدرس و خانواده با یکدیگر متفاوت است.

معمولا ایجاد اشتیاق و انگیزه در هنرجویان یکی از پارامترهای مهم در ادامه مسیر یادگیری است. مدرس و خانواده هر دو باید در این امر مهم کوشا باشند.
اما در تشویق کردن باید متعادل و در زمان مناسبی انجام گیرد.

گاهی اوقات ممکن است هنرجو در تمرینات ایراد اجرایی داشته باشد که خانواده متوجه آن بشود. این موضوع بهتر است با مدرس در میان گذاشته شود، تا از طریق او به هنرجو بیان شده و اصولی رفع شود. و خود خانواده مستقیماً نباید در این امر دخالت کنند.

والدین باید بیشتر در مسیر رشد هنرجو مشوق او باشند. و کمک به آموزش و ایراد گیری و رفع آن را به حداقل برسانند.

مدرس هم باید در زمینه تشویق یا گوشزد کردن در رابطه با تمرین هنرجو متعادل باشد.
تشویق یا عیب جویی و انتقاد بیش از اندازه ممکن است در هنرجویان موجب غرور یا سرخوردگی شود.

مدرس باید بتواند در کلاس علاوه بر تشویق و ایجاد فضای شاد برای هنرجو در زمان هایی هم جدیت داشته باشد، اما از بدخلقی بپرهیزد.

تشویق باید با توجه به روحیات و خلق و خو و ظرفیت هنرجو انجام گیرد. در مواردی که هنرجو دارای ظرفیت تشویق نمیباشد مدرس باید از آن بپرهیزد ولی گاهی برخی هنرجویان هم با تشویق رسد بهتری خواهند داشت.

بعضی از خانواده‌ها با خرید لوازم و سازهای گران قیمت برای فرزندشان سعی بر آن دارند تا او را تشویق کنند و به نظرشان این راه موثری برای ایجاد انگیزه و تلاش او برای  ادامه مسیر می‌باشد!

در آموزشگاه موسیقی نوجویان این مسئله ممنوع است. زیرا که ما عقیده داریم ابزار و ساز گران هرگز نمی‌تواند تضمین رشد هنرجو باشد. و چه بسا حتی هنرجو انگیزه ی رشد و ادامه مسیر را از دست میدهد.زیرا به نظرش می‌رسد که به جایگاه ویژه ای دست پیدا کرده است. که چنین ساز به ارزشی برای او تهیه شده است.

بنابراین برای تشویق هنرجویان مرحله به مرحله باید پیش رفت. هنرجو باید شوق و انگیزه ارتقاء ساز و ابزار هنری خود را داشته باشد.
چه بسا هنرجویانی که با ساز مشقی توانسته اند به پیشرفت چشمگیری برسند و نظر مساعد استاد و مجموعه آموزشی را جلب کنند.

در مجموعه آموزشگاهی نوجویان به مدرسین و خانواده ها تاکید بر این می‌شود که هنرجو را به سمت ابزارهای حرفه‌ای سوق ندهند و اجازه دهند تا او برای رسیدن به ساز حرفه‌ای انگیزه کافی داشته باشد.

به قلم: استاد پرویز نجف پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *